2018 Sailing Awards

Cruisers

Jac Hess

Presidents Cup – single event

                        1st        Helena; Don Govan

                        2nd       Sea Bear; Jacob Hess

 

 

Chandis Bell Trophy – single event

                        1st        White Lady; Chas McLennan Wigan

                        2nd       Moana; Rory McDougall

 

Due to a combination of excuses including; poor weather, illness and forgetfulness, there were insufficient cruiser starts to award the other 5 cups (Darling Cup, LSC Cup, Autumn Cup, Jupp Salver & Smith Tankard), so we have amalgamated the results across all the remaining series with a cup allocated to each of the first 2....

 

1st:                   White Lady, Chas McLennan Wigan, Jupp Salver

2nd:                  Helena, Don Govan, Autumn Cup

 

Dinghies

Chris Atkins scoops the board!

 

Reminder: The Regatta Cup was awarded at the end of The Lympstone Regatta on 17th June 2018:    

                                     1st Simon Adams,

                                     2nd Gavin Lowery

 

Moore Cup                13 races sailed out of 14 programmed.

                                    1st        Chris Atkins (17 pts)

                                    2nd       Dave Collett (21 pts)

Peters Cup                 8 races sailed out of 10 programmed

                                    1st        Chris Atkins (13 pts)

                                    2nd       Ian Smith (18 pts)

Horn Cup                   12 races sailed out of 14 programmed.

                                    1st        Chris Atkins (16 pts)

                                    2nd       Rory McDougal (19 pts)

Short Courses – Series 1        18 races sailed out of 18 programmed.

                                    1st        Chris Atkins (18.5 pts)

                                    2nd       Colin Dawson (38 pts)

Short Courses – Series 2         15 races sailed out of 18 programmed.

                                    1st        Chris Atkins (22 pts)

                                    2nd       Dave Collett (37.5 pts)

Pursuit Series           6 races sailed out of 6 programmed.

                                    1st        Dave Collett (8 pts, 2 wins)   

                                    2nd       Chris Atkins (8 pts, 1 win)

Long Courses            4 races sailed out of 6 programmed.

                                    1st        Chris Atkins (10 pts)

                                    2nd       Dave Collett (16 pts) - Only entered two of the races!

Kaye Conner Cup     Best newcomer to the dinghy racing fleet

                                    1st       Cheryl Scudamore

                                    2nd       Alison Boswell

Best performing helm/boat combination on handicap over the season

                                    1st        Ian Smith/Gull          (+8%, sailed at 1246 v 1345)

                                    2nd       George Collett          (+2%, sailed at 1077 v 1097)

                                    3rd        Rory McDougall       (+2%, sailed at 1080 v 1097)

The Darling Rock Trophy 2018

 

Awarded by the 2017 holder, Richard Crisp to;

Cheryl Scudamore,

not for any mishap, but for fortitude and determination in being the multiple capsize champion.

 

 

Leave a Reply