2019 Sailing Awards

AKA The Dave Collett show

Image may contain: 4 people, including Rachel Elliott, people smiling, people sitting and indoor
Dave struggles to hold all his cups!

There was some very close racing this year with the points for the top 3 to 4 positions in every series all being very tight. In one of the series, The Horn Cup, the final order for first and second place was to be decided (Under RYA rules) on relative positions in the last race as first and second were equal on points, number of firsts (4), number of seconds (3).

The Regatta Cup was awarded at the end of The Lympstone Regatta on 23rd June 2019;

1st Dave Collett,

2nd Rory McDougal

Moore Cup                 11 races sailed out of 14 programmed.

                                    1st        Dave Collett (13 pts)

                                    2nd       Chris Atkins (17 pts)

Peters Cup                  6 races sailed out of 10 programmed

                                    1st        Dave Collett (8 pts)

                                    2nd       Chris Atkins (12 pts)

Horn Cup                    11 races sailed out of 14 programmed.

                                    1st        Chris Atkins (10 pts)

                                    2nd       Dave Collett (10 pts)

Short Courses – Series 1        9 races sailed out of 18 programmed.

                                    1st        Dave Collett (33 pts)

                                    2nd       Ben Pearson (48 pts)

Short Courses – Series 2         16 races sailed out of 21 programmed.

                                    1st        Rory McDougal (27 pts)

                                    2nd       Chris Atkins (37 pts)

Pursuit Series             5 races sailed out of 6 programmed.

                                    1st        Dave Collett (4 pts)   

                                    2nd       Ian Smith (5 pts)

Long Courses              5 races sailed out of 6 programmed.

                                    1st        George Collett (4 pts)

                                    2nd       Dave Collett (6 pts)

Kaye Conner Cup       Best newcomer to the dinghy racing fleet

1st       Helen Scott/Laser

Best Junior                 Best performing junior over the season

                                    1st        Theo Whiter

Best overall handicap.  Best performing boat/helm combination on handicap over the season

                                    1st        Rory McDougal /Laser (+6% over, sailed at 1033 v 1099)

                                    2nd       Helen Scott/Laser (+4% over, sailed at 1056 v 1099)

The Broken Prop Award

Den Evernden for selflessly putting humour above pride to benefit the Wellbeing of others

The Darling Trophy

Chris Atkins for not only providing a training opportunity for the RNLI, but also generating salvage work for edge watersports

Leave a Reply